Archive | december, 2010

Mot Helsingborg

Godmorgon på er!
Vad har ni för er på dagarna egentligen? Är ni ute och mellandags-shoppar eller förbereder ni för morgondagens festligheter kanske? Här är det nog lite både och skulle jag säga. Idag beger jag mig dock mot vackra Helsingborg för inredningskonsultation. Det är ju bara såååå roligt att jobba lite, (…med betoning på lite!) nu när jag är på hemmaplan. Jag ska i eftermiddag ta mig an en stor sekelskiftsvåning på dryga 170kvm, wwwiii! Det är något visst med de här luftiga och ljusa lägenheterna som ibland får mig att vilja ha en lägenhet i stan och ett sommarhus på landet, istället för ett hus då, ja ni förstår nog vad jag menar. Här kommer inspiration och kolla vad träluckorna och den randiga tapeten gör för att mjuka upp det vita i köket. Me like :)

För alla er nya läsare så bor jag i Aarhus i Danmark, och är för närvarande hemma med vår lilla Esther som är åtta månader.
Ha en bra dag!
Kram Sofie

5 kommentarer

Fixa coolaste nyårsdukningen

Bild: Leva&Bo

Ett nytt orört år ligger framför fötterna. Visst är det en härlig känsla…
Ska ni kanske ha nyårsbjudning hemma och vill göra något extra med dukningen??? Då är mitt enkla och snygga tips en Aluminiumfolie-duk som refelkterar levande ljus och tar dukningen till högre höjder! Funkar absolut bäst tillsammans med svarta stolar. Lite nyfiken är jag allt om stylisten fått inspiration från sommarens prinsess-bröllop. Visst hade de en spegel eller liknande på bordet kvällen innan bröllopsfesten?! Ja, detta är en festlig och lite mer vågad dukning. Har du kanske något udda dukningstips? Dela gärna med dig.

Allt för idag folket!
Kram Sofie

3 kommentarer

Den svarta tråden

Svart och vitt är kanske inte det ämnet som får mest utrymme här på
[room] by sofie -bloggen. En stil som dock ibland tilltalar mitt öga och så var fallet när jag fick syn på dessa bilder i danska BoligMagasinet. Kanske är det för att nyårsafton snart knackar på dörren och festblåsan i svart ska på. Svart känns lyxigt och exklusivt, och är ett säkert kort både vad gäller mode och interiör (…ibland lite föööör säkert om man tittar in i garderoben!!!)
Oavsett så gillar jag mixen av de dämpade färgerna i denna otroligt ljusa och luftiga bolig, med undantag för soffbordet som gärna hade fått varit ett trärent, lite rufft bord om jag fick välja. Ett plus för de svarta hissgardinerna i sovrummet/badrummet på ovanvåningen som känns samspelta och ger rummen lite stuns. En färg som inte alltid är given i gardinsamanhang.


Bilder: BoligMagasinet.dk

3 kommentarer

Mysiga mellandagar

Godmorgon kära läsare! Hoppas ni ligger kvar i sängen och bara myser, kanske läser du en ny go bok eller bara njuter av ledighet. Berätta, hur har ni haft det under julen, någon extra speciell julklapp kanske? Till oss kom en …enligt han själv en 200-år gammal tomte, läs min man! Ebba sa först; -Det är ju pappa!!! Men när tomten väl satt sig ner blev hon rädd och fick ha sällskap av sin kusin för att hämta sina paket. Då var hon inte så säker på att det var pappa längre! Det var en supermysig julafton med nära och kära och just nu befinner vi oss i Ystad. Igår gjorde jag en inredningskonsultation och idag blir det fika på stan, hälsa på vänner och ikväll träning i form av Body Jam på mitt gamla gym, wwwiii! En superdag med andra ord!
På bilden ser vi dekorativa knoppar DOTS från Muuto. Själv fullkomligt lääängtar jag till vinsten från af Swedala blir levererade och jag kan bädda ner mig och familjen i tradition och hantverk. Det var nog min bästa julklapp faktiskt:) !!!

Ha en bra dag!
Kram Sofie

10 kommentarer

GOD JUL

Bilder: LivingEtc
Tänk att det redan hunnit bli den 23 december…
Vi ska i eftermiddag sakteliga försöka åka till Sverige för att fira jul. Jag har förstått att södra Sverige har M Y C K E T snö. Vi ska åka försiktigt -jag lovar!
Jag vill passa på att önska er en riktigt mysig, god och vit jul. Ta hand om varandra, er nära och kära och njut av allt julen har att erbjuda.

Vi ses nästa vecka!
Kram Sofie

7 kommentarer

Hemma hos mig -en dag?

Bild: via interiors porn

Ett outstanding kök, sååå läckert att jag suttit en lång stund och analyserat bilden. En fantastisk mix av bland annat denna läckra cerise-målade vägg, kanske Honeysuckle som är 2011 års färg?! ett ensamt (…förmodligen hemmagjort) hyllplan för förvaring av vardagsporslinet och dessa ursnygga underskåp i trä som ger tyngd åt rummet och gör att köket får in ytterligare ett element.
Matplatsmöblemanget är ombonat, spartanskt och taklampan gör, åter igen rummet komplett. Kombinationen kräver ett hyfsat stort kök med mycket ljusinsläpp för att det ska bli helt optimalt som på bilden. Trycker på gilla, gilla gilla-knappen…!

1 kommentar

Jag vann hos Trendenser

I söndags uppmanade jag er att tävla hos Frida, som i år har haft en fantastisk julkalender, med priser från de stora aktörerna inom inredning och design. I söndags låg två stycken bäddset från af Swedala i potten och 387 stycken var med och konkurerade. Och kan ni tänka er -jag blev den lycklige vinnaren!!! Två bäddset modell Erik är på väg hem till mig, wwwiiii!!!
Mitt favorit bäddset och motivering till varför jag skulle vinna var denna;

1. Favoriten är Erik. Jag tycker det är bäddsetet som speglar svensk tradition bäst. Något som blivit extra viktig för mig, nu när familjen är ”utlånade” till Danmark. Jag gillar de fina återanvändbara tygpåsarna som seten levereas i, den lilla etiketten och hela ideén med eko-hållbarhets tänket. En dröm skulle vara att kunna ge dessa vars ett set till våra tjejer när de blir stora. Jag tror att det skulle kunna bli verklighet, då af Swedalas produkter verkar hålla supergod kvalité varav den vävteknik bäddseten tillverkas. Det skulle bara vara såå roligt att kunna föra hantverk och tradition vidare :) !2. Som ”Lundabo” tycker jag af Swedalas sortiment skulle passa kanon hos fina inredningsbutiken -Udda Tina på Stora Fiskaregatan. Hoppas hoppas på turen, det skulle vara en ära att bädda ner familjen mellan dessa vackra påslakan!!


Bild: via Trendenser
Ha en bra dag, det tänker jag ha :) !
Kram Sofie

5 kommentarer

Har du julklapps-ångest?

Jag har kunna fixa mycket av julstöket i god tid i år. Ett litet problem som dock är återkommande varje år, är min egna önskelista. Med både födelsedag och julafton tätt på varandra är det en del som undrar om det är något speciellt jag önskar mig? Och av någon konstig anledning får jag alltid hjärnsläpp under december månad. Kanske är det för jag fokuserar på att hitta de perfekta julklapparna till just de som frågar, att jag glömmer bort mig själv?! Det är roligare att ge än att få är min egna slutsats.

Bilder: Builtny.com
Har du kanske någon klapp kvar men kan inte riktigt komma på något bra? Då är mitt tips ett väldesignat skyddade fodral till kameran, telefonen, laptopen eller iPaden. En bra klapp som garanterat går hem. Den funkar till de flesta; ung, gammal, kille eller tjej. Built är min personliga favorit. Jag tycker de gör de snyggaste och mest funktionella. Med lite annorlunda öppningar, former och mönster hittar jag flera jag skulle kunna tänka mig att packa mina jobbprylar i. Hela deras sortiment hittar du HÄR.

1 kommentar

Krydda sovrummet

Bild: Plazainteriör.se

Denna bild får mig att tänka att vi måste våga ta i lite mer när vi inreder. Viktigt är bara att tänka på är att hålla sig till samma färgskala. Därefter kan man mixa och matcha alla möjliga mönster. Zebra-mattan tycker jag personligen är pricken över i:et. Utan den hade rummet saknat det där ”lilla extra”. Svalt blir det med de skira vita gardinerna framför fönsterna. En ljuvlig bild, ellerhur? När interiörbilder innehåller djur eller människor blir de oftast mycket mer intressanta.

Tjingeling, idag drar jag till Ikea. Vår lilla Esther är verkligen på hugget, nu blir det till att barnsäkra här hemma :) !!!
Kram Sofie

1 kommentar

20 december

Hej måndag! Då var julveckan här på riktigt. Jag vill först tipsa om Susanns jultips om hur du hanterar din stress, alla klappinköp och eventuella julaftons städ/matproblem. Du hittar dem på Purple Area. För övrigt ska jag fortsätta fira min födelsedag wiiii! Ja, idag blir jag hela 32 år. Dagen startade 05.15 och det var inte med sång, frukost på sängen och presenter om jag säger så… Nej, utan att Esther 7,5 månad drar ner stora Kartell Bourgie-lampan i vardagsrummet så att skärmen rullar långt iväg. Mannen var där och ingen kom till skada. Förutom jag då …som hann vakna, flyga ur sängen och på mindre än en halv sekund befinna i händelsernas centrum. Helt ärligt, jag trodde jag skulle få hjärtinfarkt av smällen. Puuhhh, har fortfarande hög puls, två timmar senare, men är ändå vid gott mod :) . Med två koppar kaffe innanför västen och en finfin guldring från Dyrberg Kern på fingret ska jag nu ta hand om mina små liv och de sedvanliga morgonsysslorna.

Idag visar jag interiörbilder från Göteborg och Alvhem.
Ett supercharmigt hem i retro-stil där detaljer och färg gör den stora skillnaden.

12 kommentarer

Vackra bädd-set

GOD-morgon kära läsare!

Hoppas ni vaknat utvilade OCH kanske ni rent av har de här snygga påslakanseten hemma?! Fina sängkläder från företaget af Swedala. Nej, de kommer inte från Svedala :) …utan från Borås. Här blandas hantverk och tradition i en modern mix.

Bilder: af Swedala

Missa inte att tävla hos Frida om två valfria set idag, det har jag gjort, hihi! Bäddset i samma stil finns också till barn. Hemsidan af Swedala hittar du HÄR.

Önskar er en trevlig fjärde advent!

Kram Sofie

1 kommentar

Arild nästa!

Bilder: Residence

Det var under en turbulent flygning från Asien som fick Marie (inredare till yrket) att omvärdera sitt liv. Ena dagen befann hon sig på andra sidan jordklotet för inköp av udda produkter till företaget, för att i nästa stund stressa i vardag hemma, med dagislämningar och en ständigt ringande jobbtelefon. Mannen jobbade i restaurangbranschen med sena nätter etc. ”Det blev bara för mycket”. Paret beslöt sig för att lämna Helsingborg och fann efter en tid vad de sökte. Norr om stan, i Arild köpte de en ruff 70-talsvilla i mexitegel, som mäklaren försökt sälja i nio månader. Och här är den; 70-talsvillan!!! Ursäkta mig, men jag ser inte 70-tal någonstans! Wow, jag måste erkänna att jag är djupt imponerad över denna totala förvanlding… Nedan ser ni mitt urval av fantastiska vackra bilder av parets hus. Hela artikel läser du HÄR. En historia om att lämna stress och stan för närheten till naturen och familjelivet.

Bilder: Residence

6 kommentarer

Och i paketen låg…

En classy snygg D&G klocka. Perfekt till småbarns-mamman på Jylland, hihi :) Med grov silverlänk, grå/brun urtavla och detaljer i guld. En grått och guld är en färgmix jag gillar skarpt.

Tack alla ni för era fina grattishälsningar på vår bröllopsdag! Det värmer verkligen att ni tar er tid att kommenterar :) Imorgon bloggar jag interiörbilder igen, hoppas vi ses då!?

Ha nu en riktigt mysig fredagkväll!
Kram Sofie

2 kommentarer

Bröllopsdag!

Idag är det 5-år sedan jag gifte mig med min bästa Martin…
Det var en solig lördag med kall hög luft och vi väntade med spänning på vårt första barn. Vår Ebba gjorde oss som sagt sällskap i magen, hihi! Idag bjuder jag på några bilder av min glada man och världens bästa pappa till våra barn. Här i Danmark har vi mer tid för varandra vilket är fantastiskt mysigt! Love you honey, idag är det våran dag!!!


Bilder: [room] by sofie

12 kommentarer